Na naszej stronie internetowej często pojawiają się artykuły, w których opisujemy sposoby zgłaszania delegowania pracowników do poszczególnych Państw UE. Może się jednak okazać, iż staną się one nieaktualne. Planowane jest bowiem wprowadzenie jednej, wspólnej dla wszystkich Państw Członkowskich platformy służącej do zgłaszania delegowania pracowników.

1. Projekt Komisji Europejskiej

Komisja Europejska wystąpiła z inicjatywą utworzenia jednego, wspólnego dla całej UE portalu internetowego służącego do zgłaszania delegowania pracowników. Portal ten miałby zastąpić systemy zgłoszeniowe funkcjonujące w poszczególnych Państwach UE. Obecnie każde Państwo Członkowskie ma własny, indywidualny system zgłoszeniowy. Różnią się one nie tylko formą, w jakiej dokonywane jest zgłoszenie (np. w Austrii zgłoszenie dokonywane jest za pomocą interaktywnego formularza i do wysłania deklaracji nie jest konieczne utworzenie konta użytkownika, a zgłoszenia delegowania do Francji należy dokonać za pomocą portalu internetowego, na którym tworzy się konto użytkownika, służące do wysyłana deklaracji zgłoszeniowych), zakresem danych podawanych w zgłoszeniu (np. w zgłoszeniu do Belgii należy podać planowany harmonogram czasu pracy, informacja ta nie jest wymagana przy dokonywaniu zgłoszenia delegowania do Niemiec), a nawet terminem, w jakim można dokonać zgłoszenia (we Włoszech zgłoszenie trzeba dokonać najpóźniej na dobę, przed planowanym rozpoczęciem pracy, zaś we Francji zgłoszenie może zostać dokonane w dniu rozpoczęcia pracy).

W związku z planami utworzenia wspólnej platformy zgłoszeniowej, Komisja Europejska rozpoczyna pracę nad uchwaleniem rozporządzenia w sprawie publicznego interfejsu połączonego z systemem wymiany informacji na rynku wewnętrznym w odniesieniu do zgłaszania delegowania pracowników i zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1024/2012.

2. Pozytywna ocena

Projekt Komisji Europejskiej spotkał się z pozytywną oceną wśród przedstawicieli doktryny i praktyki. Wskazuje się bowiem, iż pozwoli on na ograniczenie formalności i biurokracji związanych z delegowaniem pracowników. Przyczyni się on również do ograniczenia kosztów – zarówno ponoszonych przez pracodawców delegujących, jak i władze Państw Członkowskich. Wskazuje się również, iż jeden wspólny portal zgłoszeniowy może sprzyjać zacieśnieniu współpracy pomiędzy Państwami UE oraz poprawie ochrony praw pracowników delegowanych.

3. Dobrowolność

Zgodnie z zapowiedziami, korzystanie z portalu będzie dobrowolne. Inaczej mówiąc, od decyzji poszczególnych Państw Członkowskich będzie zależało to, czy będą korzystać z portalu. Niestety, może to być największy minus projektu. Bardzo prawdopodobne, iż nie wszystkie Państwa UE zdecydują się na korzystanie ze wspólnego portalu. W konsekwencji może dojść do sytuacji, gdy obok siebie równolegle będą funkcjonowały dwa systemy zgłoszeniowe – ogólny i krajowy.

4. Nota prawna

Opracowanie stanowi utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. nr 90 poz. 631, t.jedn. z późn. zm.). Publikowanie bądź powielanie niniejszego opracowania lub jego części, przytaczanie opinii, jak również rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób informacji w nim zawartych bez pisemnej zgody Crede sp. z o.o. jest zabronione.

Ten post dostępny jest także w języku: English Français